Ačkoliv silikonové prsní implantáty slaví letos od svého objevu v USA už více než půl století, mnoho žen na ně stále hledí optikou mýtů, které za ty desítky let právem i neprávem vznikly. Pojďme si ty největší a nejčastější uvést na pravou míru.
Svět zná silikonové prsní implantáty už od roku 1962, kdy si je nechala jako první voperovat třicetiletá Timmie Jean Lindsey. Její plnější dekolt se těšil velké pozornosti – nejen u mužů, se kterými se setkávala, ale také široké veřejnosti. Zástupy žen si stejně jako Timmie přály větší a pevnější ňadra.
Po počátečním úspěchu ale přišel tvrdý pád. Se zvyšujícím se počtem odoperovaných pacientek úměrně rostl také počet těch, jejichž tělo implantáty nepřijalo a začaly trpět různými zdravotními obtížemi. Zhruba 10 let po zákroku Timmie nějaký čas také bojovala s komplikacemi, ale svých prsou se nechtěla vzdát. Nikdy si implantáty nenechala vyndat a hrdě je nosila až do konce svého života.
Vývoj plastické chirurgie vedl k postupnému zdokonalování hitu v podobě silikonových implantátů. Vylepšovaly se v mnoha směrech, především s důrazem na bezpečnost a nezávadnost. Aktuálně plastické kliniky nabízejí různé typy i značky a vyrábějí se také implantáty vyplněné tzv. kohenzivním gelem, jejichž obsah ani po narušení vnější struktury ostrým předmětem nevytéká. Mýty jsou ale nesmrtelné, a tak některé přežívají až dodnes.
Mýtus č. 1: Silikonové implantáty jsou pro tělo nebezpečné
Medicinský silikon, ze kterého jsou implantáty vyrobené, je pro tělo bezpečný. I když se jedná o cizorodou látku a vzácně se může vyskytnout odmítavá alergická reakce organismu, obecně dnes se snášenlivostí implantátů nebývají problémy. Při intoleranci na medicínský silikon je na místě zvážit zvětšení prsou vlastním tukem, tedy nejšetrnější metodou zvanoulipotransfer.
Některé ženy se obávají uvolňování nízkomolekulárního silikonu, tzv. prosakování. Jeho množství je ale natolik zanedbatelné, že nejde ani srovnat s množstvím silikonu, který se do těla dostává skrze tělovou a vlasovou kosmetiku. Na bezpečnostní testy a certifikáty jednotlivých značek implantátů se můžete zeptat přímo na vybrané klinice plastické a estetické chirurgie.
Mýtus č. 2: Prsa zvětšená implantáty vypadají uměle
U starších implantátů tomu tak skutečně bývalo. Pacientky ještě neměly na výběr tolik typů a značek implantátů jako dnes a plastičtí chirurgové nevládli pokročilejšími operačními technikami, jako je například dual plane.
„Implantát se často vkládal pouze pod sval, a to i v případech, že pro klientku byla vhodná jiná metoda. Vznikaly tím různé deformity, které měly za následek nevzhledný tvar prsou. Dnes využíváme metodu dual plane neboli vložení částečně pod žlázu a částečně pod sval. Tato metoda je u augmentací prsou stále populárnější. Můžeme s ní řešit jak nedostatek objemu, tak i mírný nebo střední pokles prsů. Zaručuje největší přesnost umístění implantátů a nejlepší tvarování dolní části prsů, která tak získají přirozený tvar,“ vysvětluje MUDr. Ján Pilka z klinikyAesthevita.
Mýtus č. 3: Po augmentaci nebudu moci kojit
Vzhledem k tomu, že chirurg implantáty vkládá vždy pod prsní žlázu, je strach ze znemožnění kojení naprosto lichý. Silikonové implantáty neovlivňují průběh těhotenství, ani možnost či délku kojení dítěte.
Jediným důvodem, proč lékař některým ženám může doporučit augmentaci až po plánovaném mateřství, je možný pokles prsou způsobený přirozeným zvětšením a následným opětovným zmenšením právě v důsledku těhotenství a kojení. Zvláště, pokud plánujete více dětí. Jedná se však pouze o estetické hledisko.
Mýtus č. 4: Prsa s implantáty jsou studená
U moderních implantátů plněných silikonem, nikoliv fyziologickým roztokem jako v minulosti, ani toto nehrozí. Tzv. vodní implantáty, které byly citlivější na snížení teploty v důsledku vnějšího chladu, plastičtí chirurgové dnes už nepoužívají.
Sečteno podtrženo – raději se o všech detailech informujte přímo na plastické klinice, kde se vám bude věnovat odborník na slovo vzatý a představí vám vlastnosti konkrétních implantátů, s nimiž klinika pracuje. V Aesthevitě se klientkám už na konzultaci věnuje přímo plastický chirurg. Ten pomůže vyvrátit i další mýty, které by vám případně vrtaly hlavou, nebojte se proto ptát na vše, co vás zajímá.